Історія кримчан, які боролися за український Крим

26 лютого 2014 року записане в історію Криму як день спротиву російській окупації. Іноді проукраїнські мітинги збирали десятки тисяч кримчан, які не хотіли бачити Росію в Криму. Так, одні кримські активісти поплатилися життям, а інші через погрози виїхали з півострова.

Журналісти програми «Крим.Реалії» підготували матеріал про трьох кримчан, які були одними з головних борців за український Крим – правозахисницю Олександру Дворецьку, голову конгресу українських націоналістів Криму Василя Овчарука та активіста Євромайдану Андрія Щекуна.

Читайте також: Ніякого захоплення немає, – у Росії зухвало відповіли на вимогу США повернути Крим

Зазначимо, що мирні протести на захист громадянських прав тривали на півострові з листопада 2013 року. 

Як боролися проукраїнські активісти

24 листопада 2013 року – це день початку кримського Євромайдану. Хоча до нього в різних містах відбувалися поодинокі мітинги, цього дня активісти зібралися вже офіційно. Активісти повідомили про цей мітинг силовикам, але зіткнулися з протидією влади.

30 листопада після побиття студентів у Києві, правозахисниця Олександра Дворецька закликала активістів зібратися в центрі Сімферополя, щоб висловити своє обурення цими подіями.

Правоохоронці погрожували, що складуть протокол за незаконне проведення мітингу, а згодом нас зустріли в селі моїх батьків люди з образливими написами в мою адресу,
– сказала Дворецька.

Акції Євромайдану в Криму були здебільшого системними, не припинялися до середини березня. Спочатку проти них виставлялися мітинги «Партії регіонів», згодом з’явилися інші групи протистояння, такі як об’єднання «Стоп-Майдан».

На вулицях розвішували фото активістів із підписом
На вулицях розвішували фото активістів із підписом «Зрадники Криму»

За словами Олександри Дворецької, державний апарат залучив повністю весь свій медійний ресурс, щоб протистояти активістам. «Я досі пам’ятаю, що основні активісти цього об’єднання належали до молодіжного правительства Криму. При тому, що реквізити рахунку у них були вказані від «Партії Регіонів», – додала правозахисниця.

Якщо спочатку проукраїнських активістів просто намагалися заглушити, то згодом спроби тиску переросли в залякування. В ультрасів клубу «Таврія» кидали каміння на очах поліції. Активістам палили автівки, проколювали колеса – їм відверто погрожували.

Читайте також: Світ не забув цинічної брехні, – Помпео про Росію та окупований Крим

У лютому 2014 року з’явилися листівки з написом «Зрадник Криму» зі звинуваченнями проукраїнських активістів в екстремізмі.

На мене нападали сусіди, тому я боявся ночувати вдома та включати світло. Ці листівки: «Зрадник Криму», «Руки по лікоть у крові» розвішували на всій вулиці, будинках,
– відповів Василь Овчарук.

У центрі столиці Криму та у транспорті почали крутити відео активістів зі звинуваченнями. 

Оставить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *